Forza 4 Review
Terwijl ik pas kort geleden de recensie van F1 2011 heb geschreven, is het nu de beurt aan opnieuw een racegame: Forza Motorsport 4. Dat betekent dat ik een switch maak van de koningsklasse naar het straatracen (alhoewel je ook in Forza 4 vrijwel altijd op een circuit racet) en dat het realisme weer lekker centraal gaat staan. Forza 4 is dan ook goed te vergelijken met Gran Turismo 5. Maar na het spelen van Forza 4 weet ik één ding zeker: Gran Turismo 5 moet zijn plaatsje inruilen, heeft zijn beste tijd gehad, en gaat niet meer zoveel gespeeld worden. In ieder geval niet door mij. Forza 4 is aan de macht.
Ik hou van vette auto's, snelle races en bikkelharde actie en daarom hou ik ook van racegames. Racegames bieden altijd, naast een flinke portie snelheid, de vetste auto's en vooral ook veel spektakel. Dat spektakel is in games als Gran Turismo 5, maar zeker ook in Forza 4, een beetje naar de achtergrond verdreven omdat vooral het realistisch racen centraal staat. Neemt natuurlijk niet weg dat er hele toffe wagens in Forza zitten en dat ook de verschillende races die je rijdt, en dat zijn er veel, ontzettend tof zijn om te doen. Maar laat ik bij het begin beginnen.
Forza 4 is groots. Zo groot zelfs dat je maanden zoet zult zijn met deze game. Alleen de carrière al zal je weken weten te vermaken, gezien de grote hoeveelheid races die je moet rijden om de game te voltooien. Zoals je gewend bent van een racegame, zul je ook nu weer moeten beginnen in een minder spectaculaire bak. Althans, de allereerste race rij je in een supersnelle Ferrari, maar die moet je helaas alweer snel inruilen voor een heel wat minder spectaculaire wagen. Zo begon ik mijn carrière in een Ford Ka, en ja, dat is wel even slikken als je een paar minuten eerder met ruim tweehonderdvijftig kilometer per uur over een circuit hebt gescheurd. Hoe dan ook, door het winnen van races en het ' clean' rijden (goed inhalen, perfect insnijden van de bochten, driften) van de banen verdien je Experience Points en geld. Met dit geld kun je vervolgens nieuwe auto's aanschaffen, maar ook ontvang je bij ieder level dat je stijgt een nieuwe bak. Op die manier krijg je, zeker in het begin, veel, maar vooral ook snel, een aantal nieuwe auto's. Je bouwt dus niet echt een band op met je auto, maar dit resulteert wel in een makkelijk uit te breiden wagenpark en het sneller kunnen rijden in die stoere Audi TT, Ferrari F350 of Mercedes E-klasse.
Net als in eerdere Forza-delen kun je alle instellingen weer helemaal handmatig bijwerken. Dat betekent dat je de game zo moeilijk kunt maken als je zelf wilt. Wil je stuurhulp? Geen probleem. Als je dan ook nog wat traction control of volledige remhulp nodig hebt, kan dat allemaal ingesteld worden. Forza 4 benadert de realiteit, maar als jij de besturingsopties redelijk soepel instelt, is de game voor iedereen goed te behappen. Je zult niet snel van de baan vliegen, je verliest geen grip en je zult niet al te veel moeite ondervinden met het winnen van de vele races. Schakel je alle hulp echter uit, verandert dit het racen aanzienlijk. Elke bocht wordt een kwestie van goed inschatten, op het juiste moment remmen en vooral ook op het juiste moment insturen. Doe je dit niet en raak je van de baan, raak je geheid in de slip. Ook zul je merken dat je banden slijten, heeft het oplopen van schade niet alleen invloed op het uiterlijk van je auto, maar ook op het rijgedrag er van en op die momenten is Forza 4 absoluut ontzettend pittig. Ja, dan voelt de game behoorlijk realistisch zelfs. Hoe je de game ook speelt, het rijdt in ieder geval heerlijk.
Dat Forza 4 lekker zou rijden had ik wel verwacht. Vooraf had ik ook verwacht dat de game goed zou ogen, maar eerlijk gezegd overtreft de game mijn stoutste verwachtingen op dat punt. Want jongens, wat ziet deze game er lekker uit. De auto's zijn ongelooflijk gedetailleerd en ieder krasje en deukje dat er op te zien is, wordt tot in de kleinste details afgebeeld. Het is bijna zonde wanneer je, met een gloednieuwe bak van een half miljoen, tegen een vangrail aanrijdt. Doorrijden met schade kan natuurlijk wel, maar dat doe je liever niet. Dus ja, daar gaan je spaarcenten weer. Dan de omgevingen, soms wat kaal, maar wel haarscherp en vooral de zon en lucht zijn prachtig. De zon kan hoog aan de hemel staan of juist laag, waardoor hij de ene keer geen overlast veroorzaakt tijdens het racen, maar de andere keer venijnig op de baan weerkaatst en je half verblindt. Ondanks het ontbreken van dynamische weereffecten, wat zonde is, voelt de game op dit punt gewoon heerlijk aan, want zeker onder moeilijke omstandigheden zit je meer dan eens op het puntje van je stoel tijdens het racen. En zeg nou zelf, wat wil je nog meer tijdens een racegame?
Overigens zit je niet alleen maar op het puntje van je stoel, want tijdens het tunen van je wagens kun je juist heerlijk relaxen. Het tunen van je auto, evenals het pimpen, is weer zo ongelooflijk uitgebreid, dat je jezelf er helemaal in kunt verliezen. Sterker nog, toen ik op de urenteller van mijn statistieken keek, zag ik dat ik bijna de helft van de tijd had gespendeerd aan het finetunen van mijn wagens. Het is gewoon tof om, als je net een strakke BMW hebt aangeschaft, hem nog even helemaal naar eigen wens in te richten. Geblindeerde ramen? Check. Nieuwe velgen? Check. Toch maar geen metallic zwart, maar volledig mat? Kan ook. Of ga je liever voor een rode kleur die overloopt in oranje? Echt, alles is mogelijk en dan heb ik het nu alleen maar over de kleuren. Want je kunt alles aanpassen, van bumpers tot aan spoilers, van spiegels tot aan motorkappen. Ook het maken van stickers is weer allemaal mogelijk, dus je kunt alle auto's echt precies maken zoals je dat zelf wilt. En achteraf kun je met die auto's ook online gaan racen, zodat iedereen van jouw creatie kan genieten. Heel erg tof om te doen en voor mij een van de vetste dingen binnen Forza 4.
Het tunen van je auto kun je helemaal zelf doen, maar gelukkig kun je dat ook laten doen. Ik hou van racen, ik hou van mooie wagens, maar verstand heb ik er niet van. Ik heb geen idee welke banden nou eigenlijk de beste zijn onder bepaalde omstandigheden, welke motor het beste tot zijn recht kom in een Ferrari en ga zo nog maar even door. Nee, dat is aan mij niet besteed en datzelfde zal voor velen van jullie ook gelden. Gelukkig helpt Forza je hiermee, want de game doet dit allemaal automatisch. Althans, als je dat zo instelt, want ook dat kun je helemaal zelf bepalen. Erg fijn is in ieder geval de mogelijkheid om dit voor je te laten doen, zodat je je volledig kunt richten op het racen en het mooi maken van je auto. Net als in Gran Turismo 5 heb je bepaalde races waar je een vooraf vastgestelde auto voor nodig hebt en in Gran Turismo had ik nog wel eens moeite om de juiste auto te vinden. Dan was ik soms een halfuur bezig met het afstruinen van alle garages om er pas later achter te komen dat ik verkeerd zat. Dit gebeurt in Forza 4 niet, want de game maakt heel erg goed duidelijk welke auto je nodig hebt en of je zo'n auto al in je garage hebt staan. Ook handig: als je al een juiste auto hebt die niet voldoet aan de gestelde eisen, kun je deze automatisch upgraden (als je daar genoeg geld voor hebt), zodat de auto vervolgens wel aan de eisen voldoet en dus aan de race kan meedoen. Ik vind dat een ideale oplossing, want uiteindelijk gaat een racegame maar om een ding: racen.
Forza 4 heeft dus een carrièremode die je zeker wekenlang kan bezighouden, maar er is natuurlijk veel meer. Belangrijkste mode is natuurlijk de online mode, die ik zojuist al even aanhaalde. De mogelijkheden lijken hier eindeloos. Zo kun je urenlang rond racen in je zelfgemaakte bakken, die je overigens ook kunt uitwisselen met andere spelers zodat jij met hun wagens aan de slag kunt en zij met die van jou, maar kun je ook gewoon racen in bestaande auto's. Met vrienden kun je ook nog clubs oprichten waarmee je weer kunt deelnemen aan allerlei toernooien en ook daar is het leuk om veel aandacht aan je wagenpark te besteden. Want eerlijk is eerlijk, je hebt toch liever zelf die vette wagen, dan dat je vrienden die hebben?
Alles bij elkaar genomen is Forza 4 een mooi totaalpakket. De carrièremode en de online mode zorgen voor maanden speelplezier en je zult er een hele dikke kluif aan hebben deze game volledig uit te spelen. Goed nieuws voor alle racefans dus, want na Gran Turismo 5 kun je eindelijk aan de slag met een nieuwe, realistische racegame. Forza 4 is zelfs nog beter dan Gran Turismo 5. Zo'n uitgebreide racegame zag je nog nooit en hij speelt ook nog eens heerlijk weg. Werkelijk waar, Forza 4 is als een Tripple Whopper, zo groots en enorm. Maar omdat jullie allemaal aan jullie vitaminen denken en gezond eten, vergelijk ik hem liever met een rijkelijk gevulde boterham.
- login of registreer om te reageren
Rating
Forza Motorsport 4
Screenshots
Actieve forumonderwerpen
Laatste poll
Fuck de zomer! Of toch niet?
Het is weer mei, de zomer staat nu letterlijk voor de deur. De 'r' is uit de maand en dus kunnen we ons op gaan maken voor een hopelijk goede zomer. Of hopen jullie daar helemaal niet op? Worden jullie eerder chagrijnig van die hitte tijdens het gamen, die zonnestralen op je scherm of die schreeuwende kinderen in de straat? Lekker die zomer, of toch maar weer terug naar de winter? Laat het ons weten!
Laatste column
Release calendar
vrijdag 25 mei 2012
-
Ghost Recon: Future Soldier... -
Mario Tennis is terug op de... -
Dragon's Dogma is een... -
Drie weken na Bevrijdingsdag... -
De game die bij de film hoort!
Reacties op Forza 4 Review
Goede review! Forza 4 is echt heel tof!
Ik heb nooit iets met deze serie gehad en ook tijdens de gamescom wist het spel mij weinig te interesseren.. maar toch, na het lezen van dit stukje tekst krijg ik er wel zin in. Een beetje..
En terecht Bas, de game is echt goed!